Spor

Tenis Sporunda Tarihsel Gelişim Nasıl İlerleyiş Göstermektedir

1800’lü yıllardan itibaren gelmekte olan tenis, mağara duvarlarına resmedilmiş olan resimlerin tenise benzerliği sayesinde insanlar birbirilerine takım halinde küçük bir top atarak oynamaya başlarlar. Tarihimizde bilinmekte olan Haçlı Seferleri sırasında bile insanların tahta parçalarını bir raket ekipmanı olarak kullanıp birbirilerine top attıkları bilinmektedir. Tenis, gün geçtikçe Avrupa’ya, İngilizce konuşulan ülkelere yayılıyor ve kapalı alanlarda el ile oynaman bir spor halini almaya başlamıştır. Hemen ardından ise Fransa’ya kadar ulaşan bu spor, el ile oynanıyordu. Daha sonra el ile yapılan müsabakalarda kızışma, kavga olayları olduğu fark edilince tahta parçalarını bir raket olarak kullanmaya karar verip, o şekilde oynamaya devam etmişlerdir. İlk telli raket ise 1542 yılında bulunup, oluşturulmuştur. İlk tenis kuralları hakkında bir kitabı ise 1555 yılında Venedik’te Antonio Scaino da Salo yazmıştır. Tekli ya da ikili oynanan bu sporlarda amaç topu ağ file üzerinden takımların birbirinden ulaştırmasıdır.

Tenis Raketlerinin Özellikleri Nelerdir?

Tenis maçlarında kullanımda olan raketler temel ve ana ekipmanlardan bir tanesidir. İlk telli raketin 1542 yılında keşfedilmiş olması ile gün geçtikçe tenis raketi çok farklı değişiklikler ile beraber gelişimlere de uğramıştır. Tenis raketinin birçok çeşidi olup her bir oyuncu için farklı raketler bulunmaktadır. Her seviyeden tenis oyuncusu için aynı raketin kullanılması mümkün değildir. Raket tercihleri yaşa göre ve tenis sporundaki seviyesine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda raket tercihi yaparken raketin boyu, ölçüsü, gramajı yani ağırlığı da oldukça büyük birer önem arz etmektedir. Ayrıca raketin tel kısmının büyüklüğü de tenis maçları için büyük bir önem ve farklılık arz ettiğinden raket tercihi ednasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.

Tenis Sporunun İnsan Vücuduna ve Zekasına Faydaları Nelerdir?

Tenis sporu fiziksel olarak insan vücudunu geliştirip, katkı sağlarken bir diğer bakımdan da insan zekasına büyük etkiler gösterir. İnsan vücudu içerisinde fiziksel olarak ön kol, arka kol, bacak kısımları olmak üzere vücudun bazı kısımlarının gelişmesi ve şekillenmesinde tenis büyük rol alır. İnsan zekasına ise düşündürmesi ve doğru hareketler ile doğru atışları yapabilmesi açısından fayda sağlayan bir spor dalıdır. Tenisin insan zekasına ve fiziğine sağlamış olduğu faydalar bilim insanları tarafınca kanıtlanmıştır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın