Televizyon İzlemeyi Bırakmak İçin 10 Neden
Genel Kültür

Televizyon İzlemeyi Bırakmak İçin 10 Neden

Televizyonu kapatmak, ortalama olarak günde yaklaşık 4 saat kazanmak anlamına gelir. Bu dört saatin spor yapmak, dışarıda güçlü sosyal ilişkiler geliştirmek, kitap okumak gibi aktiviteler için değerlendirildiği düşünüldüğünde sağladığı yararlar şimdiden kayda değerdir. Fakat televizyon izlememek kişinin sadece yaşantısına yeni zamanlar katmakla kalmaz daha ilginç, enerjik ve eğlenceli hale gelmesini de sağlar. Bunu basitçe deneyimlemek […]

Televizyonu kapatmak, ortalama olarak günde yaklaşık 4 saat kazanmak anlamına gelir. Bu dört saatin spor yapmak, dışarıda güçlü sosyal ilişkiler geliştirmek, kitap okumak gibi aktiviteler için değerlendirildiği düşünüldüğünde sağladığı yararlar şimdiden kayda değerdir. Fakat televizyon izlememek kişinin sadece yaşantısına yeni zamanlar katmakla kalmaz daha ilginç, enerjik ve eğlenceli hale gelmesini de sağlar. Bunu basitçe deneyimlemek için bir hafta boyunca TV izlememeye çalışmak yeterlidir. Bu, ilk başta garip ve sıkıcı gibi gelebilir ama prensip olarak buna bağlı kalmak yakın zamanda ekstra zamana sahip olunmasını sağlayacaktır.

1. Televizyon Zamanı Tüketir

Yapılan istatistik çalışmalara göre ABD’li bir yetişkin ortalama olarak günde 4 saatten fazla televizyon izlemektedir. Bu dört saat günlük olarak uyanık kalınan zamanın yüzde 25’ini teşkil etmektedir. Bir kişi birdenbire yüzde 25 daha fazla ekstra zaman elde ettiğini düşündüğünde bu yılda üç ekstra aya denk gelmektedir. Yılda ekstra 3 ay kişinin tüm farklı aktivitelere katılmasına, yemeklerini sıfırdan pişirebilmesi ve bir roman yazmak için bile zaman bulmasını sağlayabilir. ABD yapılan çalışmalara göre 80 yaşında bir insan bir ömür boyu, yalnızca 98.000 saatlik çalışmayla karşılaştırıldığında 116.800 saat televizyon izlemektedir. Millet olarak düşünüldüğünde yetişkinler her gün 880 milyon saat veya yılda 321 milyar saat televizyon izlemektedir. Bir milletin TV izlemeyi bıraktığı düşünülse bu ekstra yaratılan zamanla neleri yapabileceğini hayal etmek bir ülke için servet değerinde olurdu.

2. Televizyon Strese Sokar

Televizyon karşısında günde ortalama dört saat geçirildiğinde, herkesin stresli ve bunalmış hissetmesi şaşırtıcı değildir. Çünkü TV alışkanlığı olan bir kişi takip ettiği program için asli yapması gereken fatura ödemek, projeleri bitirmek, telefon görüşmesi yapmak, evi düzenlemek gibi işleri erteler. Bu yapması gereken her şeyde, hatta egzersiz yapmak, ailesiyle vakit geçirmek gibi konularda bile bunalmış hisseder. Bu bunalmışlık, yorgun ve bitkin hissettirir ve hiçbir şeye enerjisi kalmaz. Tatmin olmak için yalnızca TV izler ve bu korkunç bir döngüdür.

3. Televizyon Kilo Aldırır

Televizyon İzlemeyi Bırakmak İçin 10 NedenTV izlerken yemek yemek, dikkati TV de olacağı için ne kadar tükettiğini değerlendirme yeteneğini yitirir. Massachusetts Üniversitesindeki Eliot Blass’a göre, insanlar TV izlerken yüzde 31-74 oranında daha fazla kalori almaktadırlar. Bu, ortalama olarak TV başında yenen yemek başına yaklaşık 300 kalori ekleyebilir demektir. Genellemeye bakıldığında çoğunluk ailelerin en az yüzde 40’ının yemek yerken televizyon izlediğidir. TV’nin ABD’de obezite salgınının büyük bir parçası olduğu ve televizyonun aslında kilo alınmasını sağladığı açık bir gerçektir.

4. Televizyon İlgiyi Azaltır

Birçok insan, TV programlarının, spor etkinliklerinin ve sit komların özeti olan tüm konuşmaları seyretmektedir. Bunları seyreden kişilerin genelde gerçek yaşamları hakkında soru sorulduğunda anlatabilecekleri çok az şey vardır ya da hiçbir şeyleri yoktur. Oysa arkadaşları, dostları ya da sevdikleri ile vakit geçiren insanların anlatacak çok şeyi vardır. Hayat televizyon karşısında harcanmayacak kadar ilginç ve harikadır. Ve aktif olmak için yapılacak çok daha ilginç şeyler bulmak mümkündür. Mesela bir yere gönüllü olmak, kitap okumak, boyamak bunlardan sadece bir kaçıdır.

5. Televizyon İlişkileri Bozar

ABD’deki birçok hanede bir televizyon günde ortalama 7 saat 40 dakika açık kalmaktadır. Bu kadar uzun süre TV açık kalırken kişilerin kendilerine, ailelerine, çocuklarına birlikte zaman geçirmek için zaman bulmaları zordur. TV açıkken aile ile geçirilen zamanda derin ilişkiler kurulamaz, deneyimler paylaşılamaz. Birlikte oturmak ve TV izlemek bir ilişki oluşturmaz. Televizyonu kapatıp aile ile birlikte yapılacak yemek yapmak, egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi aktiviteler bulmak aile bağlarını güçlendirir.

6. Televizyon Tembelleştirir

Televizyon İzlemeyi Bırakmak İçin 10 NedenTV izlemek egzersizin tam tersi bir aktivitedir. Televizyon izlendiğinde genellikle oturulur, uzanılır veya kısa bir süre sonra uyunur. Bu da mümkün olduğunca az kalori yakılmasına neden olur. TV izlerken yenilen tüm ekstra yiyecekler yanmadan depolanır. Ve bunun yanında beynin hantallaşmasına yani tembelleşmesine sebep olur. Beyin çalışmaz ama çalışamadığı gibi dinlenmez, çünkü televizyondan uyarılar alır, bilgi işler ve duygusal olarak tepki verir. Beyin televizyonda izlediği her bilgiyi alır, işler yorulur.

7. Televizyon İzole Eder

Oturulup TV izlendiğinde, kimse yeni veya heyecan verici bir şeyler yapmayı düşünmez. Yeni fırsatlar ve fikirler ortaya çıkarmak, insanlarla konuşmak ve ilginç şeyler okumaktan gelmektedir. TV izlemek insanları sizi izole eder ve bu şekilde kalındığı sürece o kişinin hayatındaki her şey aynı yerde kalacaktır. Kişiler yaşamları ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorlarsa TV’yi kapatmalı, gerçek hayatın içine girmeli, insanlarla konuşmalı aktif olarak harekete geçmelidirler.

8. Televizyon Bağımlılık Yapar

Televizyon bağımlılık yapabilir. TV bağımlılığı belirtileri şunlardır:
• Sakinleşmek için TV’yi kullanmak
• Dış görünüşe dikkat etmemek
• TV izlenmediğinde öfkeli olmak veya hayal kırıklığına uğramak
• TV İzlenmediğinde eksiklik duygusu yaşamak
• TV izlerken kontrol kaybı yaşamak
Bir hafta boyunca TV’den vazgeçme fikri kişiye endişe veriyorsa muhtemelen, televizyona bağımlı olabilir. Neyse ki, TV bağımlılığı bir alışkanlıktır ve sigara içmek gibi fiziksel bir bağımlılık değildir. Sorunun farkında olduğunda ve kontrol etmeye karar verdikten sonra kontrol edilebilmektedir.

9. Televizyon Alışveriş Yapmaya Teşvik Eder

Yapılan istatistik çalışmalara göre bir Amerikalı 65 yaşına geldiğinde ortalama olarak 2 milyon reklam görmektedir. Kişilerin ürün ve marka bilgileri ve ihtiyaca olan algı hep bu TV reklamlarından gelmektedir. Mesela yeni teknoloji olan İPod’un koşu ayakkabıları ile bağlantı kurabilmesini kişiler TV izlemeden bilemezler ve buna ihtiyaçları olduğunu algılayamazlar. Çünkü kişilerin ihtiyaçlarını algılamalarını, gördükleri ile belirlenir. Daha az TV izlemek daha az ihtiyaç sahibi olmak anlamına gelir.

10. Televizyon Masrafları Artırır

Televizyon İzlemeyi Bırakmak İçin 10 NedenTV izlemek günümüzde gün geçtikçe daha da pahalı bir alışkanlıktır. Çünkü her geçen gün değişik kablo sağlayıcıların çıkması, TV kanalları, belgesel kanalları, özel abonelik paketleri ile birlikte servis ücretleri yükselmektedir. Tüm bu abonelik masraflarıyla aile ile birlikte bir müze, park ziyaretleri yapıldığı düşünülse ya da ayda bir defa birlikte sinemaya gidilse hem tasarruf edilir hem de aile bağları güçlenir.

Kaynak: ortakyazi.com

Bir yanıt yazın