Spor

Spor Yaparken Neden Kas Ağrıları Oluyor

Spor Yaparken Neden Kas Ağrıları Oluyor?

Fiziksel aktivite sırasında, vücudun kasları hareketi desteklemek için uzar veya büzülür. Uzun süreli veya tekrarlayan fiziksel aktiviteler kasları aşırı çalıştırdığından, bu aktivite sırasında kas ağrılarına maruz kalınabiliyor. Aşırı efor harcamak, kas ağrısının normalden daha çok olmasına yol açabiliyor. Yapmanız gerekenden daha fazla ve sık bir şekilde egzersiz yapmak, yüksek yoğunluklu antrenmanları gerçekleştirmek, uzun saatler antrenman yapmak ve var olan, aslında iyi giden bir rutininize yeni, yorucu egzersizler eklemek ciddi kas ağrılarına neden olabiliyor.

Kas ağrısı genellikle fiziksel aktiviteden birkaç saat sonra ortaya çıkan ağrı şeklidir. Egzersiz sırasında gelişebilen kas liflerindeki mikroskobik yırtıklardan kaynaklanan bu ağrıları, vücudunuz yaptıklarınıza karşı verdiği tepki olarak tanımlayabilirsiniz. Kas ağrıları genellikle egzersiz bittikten sonraki süreyi takip eden 12 ile 24 saat aralığında başlar. Aradan geçen 24 saat ile 72 saat arasında ise ağrılar zirve yaparak dayanılmaz hale gelebilir. Elbette kas ağrılarınız varken egzersize devam edebiliyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Bu biraz rahatsız edici olsa da bazı durumlarda iyileştirici de olabilir.

Eğer, aktiviteden hemen sonra ortaya çıkan keskin ağrılarınız var ise incinme veya burkulma gibi yaralanmalar geçirmiş olabilirsiniz. Bu yaralanmalar bir kas, tendon veya bağın gerilmesi veya yırtılmasının sonucunda ortaya çıkan ve muhtemelen tıbbi müdahale gerektirecek ağrılar sınıfına girer.

Kas Ağrısını Nasıl Giderebilirsiniz

Kas ağrısı spor yapanlar için oldukça normal bir geri dönüştür. Nadiren tıbbi müdahale gerektiren durumlar dışında semptomlar birkaç gün içinde aşırı şekilde çoğalacak fakat ardından hemen geçecektir. Bu aralarda egzersizlere devam etseniz bile çok fazla zorlamadan, kaslarınızın dinlenmesine ve tedavi sürecine izin vermelisiniz. Kas ağrılarınız gidermenin farklı yolları da bulunuyor.

  • Nitelikli bir spor masajı ve fizyoterapist, kas ağrılarınızı hafifletmek için süreci hızlandırabilir. Zedelenen bölgelerdeki kan akışını artırarak iyileşmeyi hızlandırabilir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Isı tedavisi genellikle en hızlı tepki veren tedavilerden biridir. Ilık bir banyo yapmak veya ısı yastıkları uygulamak, yaralı kaslara kan akışını hızlandırarak rahatlama sağlayacaktır.
  • Soğuk paketler kaslarınızda iltihap var ise şişmesini azaltacak hatta engelleyecektir. Bu nedenle soğut terapi gerekli zamanlarda uzun süreli bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Özel ve profesyonel spor eğitmeni ve diyet uzmanı Burak Kulaksız size, kaslarınıza zarar vermeden hangi egzersizleri, ne kadar sıklıkla yapmanız gerektiğini açıklayarak, spor yaşamınızda size düzenli olarak destek olacaktır.

Bir cevap yazın