Genel Kültür

Sevimli Köpek Pekinez

Çin kökenli bir köpek ırkı olan pekinezler sevimliliği ve uzun tüyleri ile dikkat çeken süs köpeği olmakta oldukça popüler olmuştur. Eskilerde daha çok çin hükümdarlarının yetiştirdiği ve beslediği köpek ırkları günümüze kadar gelmiş ve sevimliliği ile sahiplenilmiştir. Pekinez köpek sahiplenme sevimliliği, cesur olması ve ev ortamında da yaşamını rahat bir şekilde sürdürmesi acısından sahiplenme oldukça fazla olmuştur.

Sevimli köpekler doğru  bir eğitim aldıktan sonra aile fertleriyle yakın bir bağ kurarlar. Pekinez türleri çok zekidirler eğitirken biraz inatçı tür olduklarını göz önünde bulundurarak biraz sabırlı olmak gerekmektedir. Bu türler yaşadığı yeri ve sahibini korur ve sahiplenirler. Oyun oynamayı seven pekinezler aile fertleriyle özellikle çocuklarla eğlenceli zaman geçirmeyi severler Pekinez türlerinin bakımı kolaydır beslenmesi pekinez köpek ırkları için özel olarak üretilen köpek mamaları kullanılması veya köpek maması çeşitleri kullanılabilmektedir. Peki ez türlerinin kabarık uzun tüyleri fazla    olduğundan tüy bakımı pekinez türleri için önemlidir haftada 2 veya 3 defa köpek taraklarıyla taranmalıdır. Diş bakımı da her köpek cinsinde önemli olduğu gibi pekmezlerde en az haftada 2 defa fırçalanmalıdır.

Sevimlilikleri ile Öne Çıkarlar

Pekinezler sevimliliği ile çok ilgi gören evcil hayvan olmuşlardır. Pekinez kopeği sahiplenmek evde bir dost bir koruyucu hem de eğlenceli zaman geçirmek için ideal bir evcil hayvan olmuştur. Pekinezler duygusallıkları ve sahibine olan sadık tavırlarıyla bilinirken çok hassas bir yapıları vardır ona kızıldığı zaman ve ilgisiz davranıldığı zaman küserler ve içine kapanık durumlar ortaya çıkmaktadır inatçı yapıları olduğundan gönülleri almak biraz zordur. Aile fertlerini sahiplenen pekinezler yabancılara karşı biraz temkinli davranırlar tehlike zamanı gürültücü olabiliyorlar. Pekinez köpekler ilgiyi, sevilmeyi ve otunu sevdikleri için evde başka evcil hayvanın olmasından hoşlanmazlar. Pekinezlerin günlük egzersiz ihtiyaçlarını günde iki defa dışarı çıkarak yürüyüşle karşılayabilirler sakin köpeklerdir sahibine çok bağlıdırlar. Diğer evcil hayvanlarla anlaşmazlar fakat kendi ırklarından olanları tanır ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Dış görünüşlerinin sevimliliği küçük olması ve bakımının diğer türlere göre daha rahat olmasıyla ve ev ortamına uyum sağlamlarıyla. Pekinez köpekler süs köpeği olarak oldukça ilgi görmektedir.

Bir cevap yazın