Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve Çeşitleri
Genel Kültür

Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve Çeşitleri

Nefesli çalgı aleti olan Saksafon, aslında askeri gruplar ve orkestralarda kullanılmak üzere, 100 yıl önce Paris’te icat edilmiştir. O zamanlar, çoğu besteci tarafından asla orkestra enstrümanı olarak kullanılmamış, ancak, günümüzde çoğu müzik tarzında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Sax olarak da bilinen bu popüler ve farklı enstrüman, 1860’larda Adolphe Sax adlı biri tarafından icat edilmiş, […]

Nefesli çalgı aleti olan Saksafon, aslında askeri gruplar ve orkestralarda kullanılmak üzere, 100 yıl önce Paris’te icat edilmiştir. O zamanlar, çoğu besteci tarafından asla orkestra enstrümanı olarak kullanılmamış, ancak, günümüzde çoğu müzik tarzında önemli bir yere sahiptir.
Ayrıca Sax olarak da bilinen bu popüler ve farklı enstrüman, 1860’larda Adolphe Sax adlı biri tarafından icat edilmiş, bu nedenle benzersiz bir isim olan saksafon adı verilmiştir. Boyutlarına göre en küçüğünden en büyüğüne kadar kategorize edilmiş 14 farklı saksafon icat edilmiştir. İlginç olan, tüm türlerin anahtarları aynı yerdedir, yani bir enstrüman çalmayı öğrenen kişi hepsini çalabilmektedir.

Saksafonun Tarihi

Adolphe Sax saksafonu oluşturmaya başladığında ana fikri ya da amacı, pirincin gücünü ve bir tahta rüzgârlığın ton kalitesini içerecek bir araç yapmaktır. Temelde hem pirinç hem de nefesli çalgıların senfonik seslerini bir araya getirmek istemiştir. Bu hedefi göz önünde bulundurarak büyük bir saksafon, çok belirgin bir konik şekle sahip olan ilk eseridir ve 20 Mart 1864 tarihinde saksafon denmiştir. Adolphe yeni yaratımını tanıtmak ve onaylamak için “Grupların Savaşı” adlı bir etkinliğe sahne olmuştur. Bu savaş, geleneksel Fransız piyade grubu ile enstrümanını kullanan başka bir grup arasında gerçekleşmiştir. Sonuncusu, birçok müzisyen ve enstrüman üreticisi tarafından saksafonu bir enstrüman olarak kabul etmeyi reddettiği ölçü de kendisine yönelik çok fazla kızgınlık ve düşmanlıkla sonuçlanan yarışmayı kazanmıştır.
Bu tür bir tepki saksafonun gelişiminin arkasındaki tek sebep olan orkestra ortamında kullanılmasına izin vermemiştir. Ancak, bu uzun sürmemiş çünkü kısa süre içinde çeşitli besteciler saksafonu orkestra enstrümanı olarak kullanma fikriyle ortaya çıkmışlardır ve ses kalitesinden çok etkilenmişlerdir. Kısa bir süre sonra, saksafon çok yönlü bir enstrüman olarak görülmeye başlanmış, birçok besteci ve müzisyen eserlerine dahil ederek çeşitli müzik tarzlarında kullanmaya başlanmıştır. Bu inanılmaz enstrümanın popülaritesi, 1900’lü yıllar da gerçek değer ve potansiyelinin çeşitli caz müzisyenleri tarafından gerçekleştirildiği büyük bir patlama yaşamıştır. Daha sonraları özellikle John Coltrane ve Charlie Parker gibi sanatçılar nedeniyle en büyük ve en popüler solo nefesli caz enstrümanlarından biri haline gelmiştir. Her iki müzisyenin de tamamen farklı bir tarzı ve benzersiz sesleri olmasına rağmen, bu enstrümanın ne kadar çok yönlü ve esnek olduğunu göstermeyi başarmıştır.

Saksafonun Anatomisi

Saksafon, pirinç ve ahşabın eşsiz bir karışımı ile oluşturulmuş olmasına rağmen, teknik olarak ahşap ailesine aittir. Bunun sebebi öncelikle bu cihazın ağızlığı pirinçten değil sazdan yapılmış olmasıdır. Ağızlık, sesin saklandığı saksafonun ana kısmıdır. Nihai sesin kalitesi önemli ölçü de ağızlığa bağlıdır çünkü saksafon bir rock bandında kullanıldığında, örneğin bir senfoni orkestrasında kullanıldığında ses üretimi arasında büyük bir fark vardır. Çoğu saksafon gövdesi bakır, bronz, nikel ve pirinç kullanılarak yapılır, ancak birkaç üretici karbon fiber ve hatta plastik gibi diğer hammaddeleri denemeye başlamıştır.

Saksafon Çeşitleri

Günümüzde kullanılan, her biri büyüklük ve ton olarak değişen birkaç saksafon çeşidi vardır. Gelişiminden ve üretiminden sonra, saksafon temelde sayısız tür ve kategorisine neden olan birçok değişiklik ile bakımdan geçmiştir. Günümüzde ve geçmiş zamanda kullanılan en yaygın ve popüler saksafon türlerinin bir listesi aşağıdaki gibidir:

Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve ÇeşitleriSoprano saksafon: Soprano saksafon, düz veya kavisli bir şekle sahip olabilecek en küçük saksafon türlerinden biridir. Şekil farkı, saksafon çalarlar arasında çok fazla tartışma yaratmıştır, çünkü bazıları kavisli boyunlu olanların daha sıcak ve daha az nazal bir tonla sonuçlandığını söylemektedir. Soprano saksafonlarının da çalmanın en zor olduğuna inanılır, bu nedenle yeni başlayanlar için önerilmemektedir. Bunun başlıca nedeni kontrol etmek için zor olmaları ve kullanıcılarının çoğu en iyi şekilde yararlanmaları için büyük çaba ve enerji gerektirmeleridir.
Bu cihaz, B düz anahtarında çaldığı anlamına gelen bir Bb cihazıdır ve çeşitli tonlar üretmesini sağlayan tüm saksafon enstrümanlarının en yüksek perdelerine sahiptir. Klasik müzikte büyük ölçüde solo bir enstrüman olarak kullanılır, ancak bazen orkestra ve konser gruplarında da kullanılmaktadır. En dikkat çekici soprano saksafoncuları arasında Christina Rall, Mariano Garcia ve Carina Rascher gibi birkaç isim sayılabilir.
Alto saksafon: Alto saksafon en çok çalınan saksafonlardan biridir ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Saksafon yolculuğuna başlamak için mükemmel bir araçtır, çünkü orta büyüklüktedir ve tutması çok kolaydır. Kavisli bir şekle sahiptir ve E düz anahtarında çaldığı anlamına gelen bir Eb enstrümanıdır. Bir soprano saksafonundan daha büyük olmasına rağmen, iyi bir ağırlığa sahiptir ve taşıması kolaydır.
Alto saksafon popüler askeri gruplar, caz grupları, bando, konser grupları ve oda müziğinde kullanılır. Ayrıca, diğer saksafon tiplerine göre daha sessiz, daha az nefes ve parmak germe gerektirir. Bazı popüler alto saksafoncuları arasında Marcel Mule, Otis Murphy, Harry White vardır.
Tenor saksafon: Tenor saksafon, caz ve rock müziklerinde yaygın olarak kullanılan en popüler saksafon türüdür. Geniş ağızlı alto saksafondan, daha uzun tonlu deliklerden ve çubuklardan daha büyüktür. Bir alto saksafonundan farklı olarak, tenor saksafonu diğer saksafonlardan ayıran karakteristik bir yere sahiptir. B daire anahtarında çalınan ve günümüz caz ve rocklarında en iyi seçim yapan Bb enstrümanıdır. Ancak, geliştirilmesinden sonra, esas olarak bu gruplar için tasarlandığından, başlangıçta askeri grupta önemli bir popülerlik kazanmıştır. Ayrıca klasik müzikte de kullanılmaya devam edilmiş ve konser gruplarında standart bir araç olarak kabul edilmiştir. Tenor saksafonu, Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu Amerikan İç Savaşı sırasında olan askeri gruplardan gelen büyük bir popülerlik dalgası yaşamıştır.
Bariton saksafon: Bariton saksafonu, önceki üç saksafon arasında en büyük boyuta sahip olanlardan biridir ve çok derin bir bas sesi üretir. Ayrıca Eb enstrümanıdır ve E düz Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve Çeşitlerianahtarında çalınır. Aynı zamanda “bari sax” olarak da adlandırılır ve uzman bir araç olarak kabul edilir. Ağırlığından dolayı büyüklüğü 35 pound’a kadar çıkabilen bariton saksafon, tüm kullanıcılarının, ağırlığını desteklemek için enstrümanı çalarken koşum takımı takmalarını gerektirmektedir.
Bu aletin bazı modellerinde kornalarının ucuna takılı bir uzantı vardır ve bu onlara düşük A bariton adını verir. Diğer saksafon tiplerine benzer şekil de ince pirinçten yapılmış konik bir tüp şeklindedir. Klarnete benzer tek bir kamış ağızlığa sahiptir ve daha geniş bir uçtan oluşmaktadır. Bariton saksafon genellikle konser gruplarında çalınır, ayrıca caz gruplarında, klasik müzik, oda müziği ve askeri gruplarda da kullanılmaktadır.
Sopranissimo saksafon: Sopranissimo saksafonuna dünyanın en küçük saksafon unvanı verilmiştir, ayrıca takma adı da Soprillio’dur. Bu cihazla ilgili tek istisna küçük olması değildir aynı zaman da düşük Bb ile yüksek Eb arasında değişime izin veren eksiksiz tuşlar içermesidir. İlginçtir ki, en küçük boyutlu olmasına rağmen, aslında bugüne kadar bilinen en yüksek perdeli saksafon türüdür. Sadece doğru olan bu değildir, aynı zamanda inanılmaz derecede küçük boyutta olduğundan dolayı son zamanlar da gerçek bir sopranissimo saksafonunun üretilmesi zordur. Aynı zaman da boyutu, yapım sırasında üst oktav anahtarının bile ağzına yerleştirilmesi gerektiği ölçü de mevcut diğer parçaların kullanımına izin vermez. Bu cihaz sadece 12 inç uzunluğundadır ve ağızlığı sadece 13 inçe kadar uzanmaktadır. Bunu kullanmak usta kullanıcılar gerektirmektedir, ağızlık (embouchure), temel de dudakların şekillendirme ve mükemmel aletin ağızlık ile aynı hizaya şekilde yüz kaslarının kullanılması olarak tanımlanmaktadır.
Sopranino saksafon: Bir başka küçük boyutlu saksafon olan bu saksafon türü çok yumuşak, melodik bir ses çıkarmaktadır. Bununla birlikte, küçük boyutlarından dolayı günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Sopranino saksafonu E düz anahtarında çalınır ve ürettiği ses alto saksafondan daha yüksek bir oktava sahiptir. Bu tip saksafon, saksafon ailesindeki tüm enstrümanların temsilcisi olarak kabul edilir, çünkü genellikle çekici olarak adlandırılan etkileyici sesidir. Bu enstrümanın yaygın kullanım alanları arasında orkestralar, klasik müzik ve caz bulunmaktadır.
Bas saksafon: Bas saksafon tenor saksafonundan daha yüksek bir ses çıkarır. Popüler bariton saksafondan bile daha büyük olan saksafon ailesinin en büyük üyelerinden biri olarak kabul edilir. Bu saksafonun geçmişi, Adolphe Sax’ın 1841 yılında Brüksel’deki bir sergide sunmasından dolayı 1800’lü yıllara dayanmaktadır. B düzlüğünde B anahtarının içinde çalındığı anlamına gelmektedir. Günümüzde, bas saksafonu yaygın olarak kullanılan bir enstrüman değildir, ancak birkaç saksafon korosunda, 1920’li yılların caz kayıtlarında ve hatta bedava cazlarda kullanıldığını görülmüştür. Ayrıca genellikle konser gruplarında, ancak nadiren orkestra müziğinde kullanılmaktadır.
Kontrbas saksafon: Kontrbas saksafon en büyük saksafon türlerinden biridir ve bariton Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve Çeşitlerisaksafonunun iki katı uzunluğundadır. Aynı zaman da saksafon ailesinin en düşük ikinci kademe üyesidir. Bariton saksafonun ses bakımından bir oktavı olmasına rağmen, inanılmaz derecede ağırdır ve yaklaşık 45 kilo ağırlığındadır. Kontrbas saksafon, E düz anahtarında çalınır ve sık sık bir ömür boyu saksafonda olarak adlandırılır. Ortalama bir insandan daha uzun durur, yaklaşık 6 fit 4 inç yüksekliğe ulaşır ve mükemmel bir zarafeti vardır.
Bu saksafon sadece etkileyici görünümüyle kalmaz, aynı zamanda zarif, zengin bir ton üretir ve zarif bir akustik varlık sergiler. Bununla birlikte, ton, melodik, yumuşaktan sert ve sert seviyelere kadar değişebilmektedir ve ayrıca kullanıcının nasıl kullandığına bağlı olarak değişmektedir. Son zamanlarda, kontrbas saksafoncularının sayısında önemli bir artış vardır, oda müziği ve solo müzik literatüründe kesin bir artışa yol açmıştır. Bu saksafon, özellikle aşırı veya eterik bir tonu arayan nefesli çalıcılar arasında da ünlüdür.
Subkontrbas saksafon: Diğer saksafonların aksine, subkontrbas saksafonu Adolphe Sax’ın inşa etmeyi planladığı, ancak yapımını hiç bulamadığı bir yer. Bu saksafon B düz anahtarında oynayan bir transposing aletidir. Subkontrbas saksafonu, bas saksafonunun altında bir oktav ve tenor saksafonunun altında iki oktav olan sesler üretmektedir.
İlginç bir şekilde, 1990’lara kadar çalınabilir ve orijinal bir taşeron saksafon üretilmemiştir. Bununla birlikte, 1999’da Benedikt Eppelsheim adlı bir enstrüman üreticisi tarafından Münih’te çalınabilir ve gerçek bir saksafon geliştirilmiştir. Bu enstrüman kontrbas saksafon ile aynı parmaklama işlemine sahipken, konik biçimli deliği normal bir saksafona kıyasla daha dardır. İlk kez Eylül 2012’de, 7 metre boyunda duran ilk subkontrbas saksafonun geliştirilmesi tamamlanmıştır.
C-Melodi saksafon: Adından da anlaşılacağı gibi, bu saksafon C’nin anahtarında bulunur ve genellikle İngiltere’de C tenor olarak adlandırılır. C-Melodi saksafon günümüzde çok yaygın kullanılmasa da, özellikle Rudy Weidoeft ve Frankie Trumbauer’ın çalışmaları nedeniyle 1900’de önemli bir popülerlik kazanmıştır. Boyut olarak, bu saksafon tenor saksafonundan küçük, alto saksafonundan büyüktür. Ayrıca bu saksafonlarının çoğu tenor saksafonuna benzer bir şekilde kavisli boyunlara sahiptir.
Bu saksafonun belirleyici özelliklerinden biri, kullanıcıların ve müzisyenlerin aktarma yapmak zorunda kalmadan müzik notaları çalabileceği anlamına gelen bir aktarma aracı olmamasıdır. Diğer bazı saksafonlara kıyasla bu enstrüman için önemli bir satış noktası olmuştur.
Tubax saksafon: Karşılaştırmalı olarak bakıldığında, Eb ezgisine yerleştirilmiş ve bariton saksafonundan bir oktav altında bir ses üreten, yeni tasarlanmış ve değiştirilmiş bir kontrbas saksafonudur. Konvansiyonel kontrbas saksafonuna kıyasla, tubax saksafonu dar bir delikten oluşur, bu da daha az miktarda hava üflenmesi gerektiği anlamına gelir. Dar delik, bu aletin en düşük üfleme de bile sorunsuz bir şekilde çalışmasını kolaylaştırır.
Bu saksafon dört kez katlanır ve bu da neredeyse 114 cm yüksekliğindedir. Bu ebat bariton saksafondan daha büyük olmasa da, gerçekte tüp uzunluğunun iki katıdır. Tubax saksafonunun belirleyici bir özelliği, aşırı şişmeyi kolaylaştıran ve müzisyenin sol başıyla kontrol edilebilen özel bir havalandırma anahtarına sahip olmasıdır. Bu, müzisyenlerin yüz kaslarını çok fazla kaydırmak veya kullanmak zorunda kalmadan farklı tonları ve aralıkları çalmalarını sağlamaktadır.
CT-O saksafon: Bunun, 1928 yılında bir Amerikan enstrüman üreticisi olan Conn tarafından geliştirilen saksafon enstrümanında çok cesur ve yenilikçi bir yaklaşım olduğuna inanılıyordu. Bu model, heckelphone ve İngiliz kornası olarak adlandırılan iki çift kamış aletinin unsurlarından oluşturulmuştur. F’nin anahtarına yerleştirilmiş ve alttan vurgulanan ampul şeklinde düz bir boynu vardır. Ayrıca Conn-O saksafon özel bir ağızlığa ve oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.Saksofonun Anatomisi, Tarihçesi ve Çeşitleri
Tüm bu yenilikler, teknik açıdan çok yönlülük ve özgün görsel görünüm ile karakterize edilse de çok özel bir enstrümanla sonuçlanmıştır. Ancak buna rağmen, bu saksafon piyasada büyük ölçüde popülerlik kazanmamıştır. Orijinal versiyonundan bu yana saksafon müziğe, çoklu türlerin çok önemli bir parçası olarak yerleşmiştir. Ayrıca birden fazla müzikal uygulamada kullanılmaktadır ve bu son derece benzersiz enstrüman yakın zamanda kaybolmayacağa benziyor.

Kaynak: gunceloldu.com

Bir yanıt yazın