Genel Kültür

Kule Vinç Ne İşe Yarar

Kule Vinç Ne İşe Yarar?

Bir çoğumuzun aklındaki soru kule vinç nasıl kurulur? Bir kule vinci, genellikle bir şantiyede, sabit veya hareketli (genellikle sabit) bir taşıyıcı üzerinde ağır yükleri yatay ve dikey olarak taşıyan yapısal bir çelik makinedir. Kule benzeri gövdesi için adlandırılmıştır. Vücut kısmına ek olarak, BOM adı verilen ağırlık taşıyan bir kolu vardır. Bomun arka ucunda bomu dengelemek için denge taşları bulunmaktadır. Kule vinçlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bağımsız olarak ayakta durabildikleri için bina ile birlikte yükselirler. Farklı aralıklarla atılan ankrajlar bağlanarak yapıya sabitlenirler.

Kule vinç kalkmak üzereyken, orta parçanın birleşim kısmındaki vinç onu ayırıp ortadan kaldırıyor, vinç ek parçayı dışarıdan bu yeni mekana kaldırıyor. Yerleştirme parçası, içe aktarma, kurulum ve bağlantı yöntemini benimser. Kule vinçler, kule vinç operatörleri tarafından yönetilmektedir. Gövde ve bomun birleştiği yerde bulunan kabinde çalışırlar. Kiralık vinç hizmetleri sayesinde siz de kule vinçler kiralayabilir ve ayrıcalıklı bir hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kule Vinç Özellikleri

Kule vinçlerin kapasitesi, yükün bom üzerindeki konumuna göre değişmektedir. En sık kullanılan modeller genellikle ürün ağacı sonunda 1250 kg taşır. Altta 5000 kg taşıyabilirler. Güvenlik nedeniyle kule vinçler 50 km/h rüzgar hızlarında çalıştırılmamalıdır. Düzenli bakım bir makine mühendisi tarafından yapılmalıdır.

Kule vinç kurulumunun kolay olması için tüm ekipman ve bileşenlerin modüler olması çok önemlidir. Bu parçaların en ağır kısmı en fazla 8 tonu geçmediği için Türkiye’nin en ücra köşelerinde bile Türkiye’de veya yurt dışında kule vinçlerimizi monte edebilen mobil vinç (Oto-Vinç) bulmak çok kolay. Bu konu çok önemlidir.

Örneğin 8 ton üzeri kule vinçler 260-300 tonluk mobil vinçler ile kurulabilirken, ortalama ağırlığı 8 ton altı kule vinçler montajı yapılabilmektedir. Maksimum 200 ton yüke sahip mobil vinç ile donatılmıştır. Kule vincin kurulabileceği alan mevcut olsa bile mobil vinç kule vince 4-5 metre yaklaşabilir. Ancak 130, 160 tonluk orta boy mobil vinçler bile yarıçap oluşturmadan montajı yapılabilmektedir. Vinç kiralama süreci günümüzde önemli bir süreci teşkil eden avantajlı bir hizmet döngüsüne sahip durumdadır.

Bir cevap yazın