Kitsch Sanatı Nedir?
Genel Kültür

Kitsch Sanatı Nedir?

Kitsch, popüler veya kültürel ikonlar kullanılarak düşük kaşlı bir kitle üreten sanat tarzı veya tasarım olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman komik oldukları için birçok insan tarafından çirkin, tarzı eksik veya yanlış, ancak diğer insanların zevk aldığı düşünülen sanat, dekoratif objeler veya tasarım olarak da tanımlanabilir. Oxford sanat sözlüğüne göre, kitsch “aşırı garnitür veya duygusallıktan dolayı […]

Kitsch, popüler veya kültürel ikonlar kullanılarak düşük kaşlı bir kitle üreten sanat tarzı veya tasarım olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman komik oldukları için birçok insan tarafından çirkin, tarzı eksik Kitsch Sanatı Nedir?veya yanlış, ancak diğer insanların zevk aldığı düşünülen sanat, dekoratif objeler veya tasarım olarak da tanımlanabilir. Oxford sanat sözlüğüne göre, kitsch “aşırı garnitür veya duygusallıktan dolayı kötü tadı olduğu düşünülen sanat, nesne veya tasarım, ancak bazen ironik veya bilişsel bir şekilde takdir edilebilir ”olarak yer almaktadır. Birçok sanat eleştirmeni, kitlesel sanatın abartılı duygusallık ve melodrama ile karakterize edildiğini savunuyor. Birtakım tanımları listeleyebiliriz. Ancak tüm bu tanımlar için ortak olan, görsel sanatı “kitsch” olarak markalamanın genel olarak aşağılayıcı olduğudur. Muhtemelen en iyi kitsch tanımını ‘Walter Benjamin’ vermiştir. Bu ünlü kültürel eleştirmen ve filozofa göre, “kitsch”, sanattan farklı olarak, nesne ile gözlemci arasındaki tüm kritik mesafeden yoksun bir faydacı nesnedir; entelektüel çaba göstermeden, mesafeye ihtiyaç duymadan, süblimasyon yapmadan ani duygusal tatmini sunandır ”.

Görsel Sanatlarda Terim Olarak Kitsch

Benjamin tarafından sunulan tanımı takip edersek bir sanat eserinin kitsch olduğunu söylemek, bunun kötü olduğu anlamına gelir. Sanat ve kitsch Kitsch Sanatı Nedir?birlikte gidemez. Bir şey kitsch ise bir sanat eseri olarak kabul edilemez. Sanat, saf bir estetik zevkine indirgenemez. Bu yüzden, birçok uzmana göre, kitsch sanat, sanat olarak kabul edilemez. Veya olabilir, ama “kötü” sanat olur. Birçok çağdaş sanatçı, eserlerinde kitsch unsurları uygulamakla suçlandı – Jeff Koons, Andy Warhol, Yayoi Kusama gibi. Bu şaşırtıcı sanatçılar “kitsch sanat eserleriyle” suçlanıyor olsalar da en popüler çağdaş sanatçılar arasında yer alıyorlar.

Kitsch Sanat Hareketi

Kitsch Sanatı Nedir?Kitsch, sanat çevrelerinde en ciddi entelektüel darbesini, Clement Greenberg’in, 1939 yılında, kitlelere yayılmasından bu yana ilerici, öncü sanatlara atfettiğini iddia ettiği ünlü bir makalede yaptı. 1950’lerde ve 60’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da tüketiciliğin yükselişi, popüler kültüre sanatsal bir ilgi yarattı.

Hareket 1998’de Odd Nerdrum’un kendini Kitsch Ressamı olarak ilan etmesiyle başladı. Kitsch ressamları bunu olumlu bir terim olarak benimseyerek; sanata karşı değil, bağımsız bir üst yapı, güçlü bir felsefi geçmiş olarak kabul ettiler. Kitsch Sanat Hareketi’nin en dikkat çekici ressamlarından bazıları ve de Nerdrum’un öğrencileri bu hareket ile dikkat çekerek birçok sergi açtı.

Kaynak: digerblog.com

Bir yanıt yazın