Spor

Geçmişten Günümüze Tenis

Tenis sporunun çok eski yıllara dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Mağara duvarlarında ilk insanların birbirlerine el ile top attıkları resimleri görülmüştür. Buda bizlere tenis sporunun neredeyse ilk insanlar zamanından gelen bir spor olduğunu bildirmektedir. Haçlı seferleri zamanında askerlerin tahta parçalarını kullanarak oynadıkları bu oyun daha sonraları Avrupa’da yayılmaya başlıyor. Fransızlar bu spora (paume) adını vermişlerdir. İlk zamanlarda kapalı alanlarda el ile oynanan tenis sporu ilginin artması ve maçların kızışması ile zor olmaya başlamıştır. İlk önceleri eller sarılmış yeterli olmayınca çözüm olarak topa daha sert vurulacağı düşünülerek tahta tenis raketleri kullanılmaya başlanmıştır.

Tenisin Gelişmesi ve Yaygınlaşması

1872 yılında İngiltere’de kurulan bir kulüp ile tenis adı ilk defa anılmıştır.(Tenis Spor Kulübü) 1874 yılında İngiliz bir binbaşının tenisin patentini almasıyla hızla gelişmeye başlamıştır. İlk adı (Sphairstike) ile tescil edilen bu oyunun adı daha sonralarda çim tenisi olarak değişmiştir. Başlarda çim kortlarda kadın-erkek birlikte oynanırken sonrasında güç dengesi olmayışı ve kortların gelişmesi ile kadınlar ve erkekler kategorilerine ayrılmıştır. Dünyanın en prestijli turnuvası olan Wimbledon 1877 yılında erkekler kategorisi ile başlamıştır. 1884 yılında kadınlarda turnuvaya kabul edilmeye başlanmıştır. Tenis sporu çim tenisi adını 1977 yılına kadar taşımış ve sonrasında (tenis) olarak devam etmiştir. İngiltere tenis sporunun doğduğu ülke olarak kabul edilir. İngiltere’deki tenis birliği bugün bile (Çim Tenis Birliği) adını kullanmaktadır. 19. yüzyılın sonlarına doğru günümüzdekine yakın kuralları ve sınırları belirtilmiştir. Avusturalya açık, Roland Garros, Wimbledon ve Amerika açık gibi büyük turnuvalar düzenlenmektedir. Wimbledon en eski turnuvadır ve sporcuların beyaz giyme zorunluluğu vardır. ITF, ATP, WTA, gibi organizasyon ve federasyonlar ile denetlenmektedir.

Teniste Günümüz Şartları

Tenis sporu gelebileceği en modern zamanlardadır. Bu sporun sevilmesi ve hızla yayılması ile birlikte sporcuların performanslarını arttıracak ekipmanlar üretilmiştir. Ekipmanlara daha kolay erişmemiz için Tenis Market web sitesi kurulmuştur. Tenis sporu çocukların dikkat gelişimlerini olumlu etkilediği için okullarda kursları verilmeye başlanmıştır. Aslında hayranlık duyduğumuz seyrederken heyecanlandığımız bu spora başlamamız o kadar da zor olmamaktadır.

Bir cevap yazın