Akustik Piyano ile Dijital Piyano Arasındaki Farklar Nelerdir?
Genel Kültür

Akustik Piyano ile Dijital Piyano Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klasik müzik enstrümanları arasındaki yeri tartışılmaz olan ve icadı 1700’lü yıllara dayanan akustik piyano, zaman içerisinde teknolojik gelişmelerin de sunduğu olanaklar dahilinde birtakım değişimlere sahne oldu. Akustik piyanoya sahip olmanın ayrı bir ayrıcalık olarak kabul edildiği uzun yıllardan sonra piyasaya sürülen dijital piyanolar müzik piyasası içerisinde bazı tartışmalara yol açtı. Akustik piyano yapısı itibarıyla çekiçlerin […]

Klasik müzik enstrümanları arasındaki yeri tartışılmaz olan ve icadı 1700’lü yıllara dayanan akustik piyano, zaman içerisinde teknolojik gelişmelerin de sunduğu olanaklar dahilinde birtakım değişimlere sahne oldu. Akustik piyanoya sahip olmanın ayrı bir ayrıcalık olarak kabul edildiği uzun yıllardan sonra piyasaya sürülen dijital piyanolar müzik piyasası içerisinde bazı tartışmalara yol açtı.

Akustik piyano yapısı itibarıyla çekiçlerin tele vurmasıyla ortaya çıkan mekanik bir sestir ancak dijital piyanolar da adından belli olduğu üzere daha elektronik sistemin kolaylıkların

Akustik Piyano ile Dijital Piyano Arasındaki Farklar Nelerdir?GE-30 Grand Piano

yararlanarak elde eder. Bu konuda en dikkat edilen unsur dijital piyanoların tuşe konusunda yetersiz kalmasıydı, son birkaç yılda büyük piyano markalarının da el atmasıyla birlikte bu farklılık büyük oranda azaltılmıştır. Ancak tabii ki burada da önemli bir fiyat artışı söz konusu olmaktadır.

Teknolojik gelişmelerin hayatımıza getirdiği en güzel şeylerden biri olan dijital piyanolar, akustiklere nazaran maliyet acısından hem daha ucuz hem de kolay taşınabilme ve akort istememe gibi özellikleriyle tercih sebebi olmaktadır. Modern dünyanın küçülen evleri ve apartman kültürü hem alan hem de ses olarak kısıtlamaya gidilmeyi mecburi kılmıştır. Dijital piyanolar ev içerisindeki az kaplama kolaylığı ve sesin kontrol edilebilmesi ve hatta kulaklıkla dahi kullanılabilme özelliği sayesinde apartman yaşamı içerisinde komşularınızı rahatsız etmeden piyano çalmanızı sağlamaktadır. Akustik piyanolardaki pedal sistemi sesin şiddetini %30-60 oranında düşürebilse de belli bir ses limitinin altına düşememektedir. Bu da özellikle akşamları çalışma konusunda sorun yaratabilmektedir. Maliyet olarak da dijital ve akustik piyanolar arasında ciddi farklar vardır. Son dönemde dijital piyanolara farklı fonksiyonlar eklenerek ürün değeri de arttırılmaya çalışılıyor olsa da akustik piyanoya sahip olmanın bir ayrıcalık olduğuna halen şüphe yoktur.

Akustik Piyano ile Dijital Piyano Arasındaki Farklar Nelerdir?Akustik piyanolar canlı yapıları itibariyle mevsimler değişikliklerin ve herhangi bir mekânsal değişimden etkilenebilmektedir. Mesela mevsim geçişlerindeki sıcaklık farkı akustik piyanonun akordunun bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda da düzenli olarak akort yapılması gerekmekte, bu da devamlı bir maliyet anlamına gelmektedir. Oysaki dijital piyanoların akort gibi bir problemi yoktur.

Dijital piyanolara elektronik bir alet olduğunu da unutmamak gerekir. Bu noktada priz ve elektrik akımı sizin için hiç olmadığı kadar önemli olacaktır. Hatta bunun çıkacak olan ses üzerinde de fark edilebilir bir önemi bulunmaktadır. Teknik bir sıkıntı yaşadığınız takdirde de servis çağırmanız gerekmektedir.

1980’lerden beri hayatımızda olan dijital piyanolar her geçen gün biraz daha mükemmele yaklaştırılsa da kimi müzisyenler tarafından hiçbir zaman akustik piyanonun tuşe ve ses zevkini vermeyeceğine dair öngörüler devam etmektedir.

Kaynak: haberolarak.com

Bir yanıt yazın